Onkologija
Onkologija je grana medicine koja se bavi dijagnostikovanjem, lečenjem i prevencijom različitih vrsta tumora.
Tumori mogu biti dobroćudni (benigni) i zloćudni (maligni). Zloćudni tumori se još nazivaju rak ili kancer. Maligna neoplazma predstavlja grupu bolesti koja uključuje abnormalni rast ćelija sa potencijalnom mogućnošću da napadne ili da se proširi na ostale delove tela.
Od malignih bolesti najčešće obolevaju osobe starije od 55 godina. One predstavljaju drugi po redu uzrok smrtnosti kod odraslih, odmah posle kardiovaskularnih bolesti. Karcinom je bolest koja godišnje u svetu odnese 10 miliona života, dok je taj broj u Srbiji oko 20.000. Godišnje se u Srbiji registruje blizu 50.000 malignih tumora. Nažalost, oko 1% od svih obolelih od kancera su deca do 18 godina. Iako redak, kancer je vodeći uzrok smrti kod dece.
Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije najsmrtonosniji karcinomi su: rak debelog creva, leukemija i limfom, rak pluća, melanom (rak kože), rak jajnika, rak pankreasa i rak prostate. Muškarci najčešće obolevaju od raka pluća, prostate, debelog creva, želuca i jetre. Kod žena su najučestaliji rak dojke, pluća, debelog creva i grlića materice.
Simptomi karcinoma mogu da se otkriju u ranoj fazi nastanka ove zloćudne bolesti, a skrining pregledi su najbolji način za rano otkrivanje. Skrining može da otkrije rak pre nego što se simptomi uopšte pojave. Podsećamo da svako može da uoči rane znake upozorenja tako što će obraćati posebnu pažnju na promene u i na svom telu.
Ako primetite nešto novo ili drugačije na svom telu, a što traje nekoliko nedelja, a nekoliko nedelja je ključno, obavezno posetite lekara. Naravno, nije svaki simptom na koji sumnjate da je rak i zaista karcinom. Ali, ovih 17 simptoma mogu da opravdaju odlazak kod lekara:
- Abnormalne menstruacije ili bol u karlici
Većina žena ima povremene neredovne menstruacije ili grčeve. Ali, uporni bol ili promene u menstrualnom ciklusu mogu da budu znak raka grlića materice, karcinoma materice ili raka jajnika.
- Promene u navikama odlaska u toalet
Značajne promene u uobičajenim navikama pražnjenja creva, mogu da ukažu na rak debelog creva, prostate ili bešike, između ostalih karcinoma. Znaci upozorenja su uporni zatvor ili dijareja, crna ili crvena krv u stolici, crna, katranasta stolica, češće mokrenje i krv u urinu.
- Nadimanje koje traje duže vreme
Povremeno se svi osećamo naduveno. Ali, nadimanje koje traje duže od dve nedelje može da bude znak raka jajnika, kao i raznih karcinoma gastrointestinalnog trakta.
- Promene na dojkama
Promene podrazumevaju pojavu nove kvržice, rupice, promenu boje kože, promene na tkivu oko bradavice ili neobičan iscedak, koji ranije nije postojao. Iako se većina karcinoma dojke javlja kod žena, ne treba zaboraviti da i muškarci mogu da ga dobiju.
- Hronični kašalj
Kašalj koji traje duže od dve nedelje, posebno suv kašalj, može da ukaže na razvoj raka pluća.
- Hronična glavobolja
Glavobolja koja traje duže od dve nedelje, i ne reaguje na uobičajene lekove, može da bude uzrokovana pojavom tumora na mozgu.
- Poteškoće pri gutanju
Ako osećate kao da vam se hrana zaglavila u grlu ili imate problem sa gutanjem duže od dve nedelje, to može da bude znak raka grla, pluća ili želuca.
- Previše modrica na neobičnim mestima
Iznenadno dobijanje puno modrica, na neobičnim mestima, na koja se niste udarili može da ukaže na različite vrste raka krvi.
- Često javljanje povišene telesne temperature ili infekcija
Podizanje temperature iznova i iznova ili prelazak sa jedne infekcije na drugu može da ukaže da je imuni sistem postao podložniji limfomu ili leukemiji.
- Promene u ustima
Uporne rane ili lezije ili bolna područja u ustima, posebno kod ljudi koji puše ili mnogo piju, mogu da ukažu na različite vrste raka usne duplje.
- Promene na koži
Promenu u izgledu mladeža, na primer, treba da proceni zdravstveni radnik. Kako biste zapamtili koje su promene razlog za zabrinutost, može da se koristi takozvani ABCDE test.
Asymmetry/Asimetrija: Jedna polovina mladeža ili oznake ne liči na drugu.
Border/Ivice: Ivice su nepravilne ili zamućene.
Color/Boja: Raznovrsna je, pomešana, i crna i braon.
Diameter (Dark)/Prečnik: Veći je od veličine gumice na vrhu olovke.
Evolving/Razvoj: Ovo se odnosi na svaki mladež koji raste, krvari ili se na drugi način menja tokom vremena.
- Uporan bol
Uporan bol koji se javlja bilo gde u našem telu, i koji nema jasan uzrok i ne reaguje na standardne tretmane, treba lekar da proceni.
- Konstantan hronični umor
Iznenadna, trajna promena našeg nivoa energije, bez obzira koliko smo spavali, može da bude znak leukemije ili limfoma.
- Krvarenje u postmenopauzi
Postoji više razloga krvarenje u postmenopauzi, ali, ako se nastavi, lekar će možda želeti da proveri da li se možda razvija rak grlića materice ili rak materice.
- Bol u stomaku ili mučnina
Neuobičajena nelagodnost, koja traje duže od dve nedelje, može da bude znak upozorenja na rak jetre, pankreasa ili raznih karcinoma digestivnog sistema.
- Neobjašnjiv gubitak težine
Težina može da varira. Ali, gubitak kilograma, kada neko ne pokušava da smrša ili gubitak apetita, može ukazivati na mnoge vrste karcinoma, posebno one koji su se već proširili.
- Neobične grudvice i čvorići na telu
Svaka nova grudvica na telu ili nedefisana masa, koja ne nestaje, treba da se proceni na lekarskom pregledu. Limfni čvorovi često postaju otečeni kada smo prehlađeni, ali, ako otok potraje i posle ozdravljenja, trebalo bi se obratiti lekaru kako bi se eliminisali simptomi karcinoma.
Suportivna onkologija je oblast onkologije kojom se u našem dijagnostičkom centru Albert posebno bavimo. Naš je cilj da podržimo bolesnika i njegovu porodicu, da im pomognemo da se suoče sa dijagnozom, simptomima maligne bolesti i neželjenim dejstvima njenog lečenja koje su pratilac maligne bolesti. U dijagnostičkom centru Albert možete uraditi:
- onkološki pregled koji podrazumeva: anamnezu, fiziklani pregled, gledanje dokumentacije i snimaka, slanje na dalju dijagnostiku, ukoliko je potrebno
- sprovođenje simptomatske suprotivne terapije
- terapiju bola
- zbrinjavanje neželjenih efekata hemioterapije, bioterapije
- sprovođenje parenteralne terapije (infuzije, vitaminske terapije, itd.)
- zbrinjavanje opštih i specifičnih simptoma malignih bolesti (mučnina, povraćanje, gubitak apetita, gubitak telesne težine, dijareja, opstipacija, povišena telesna temperatura, slabost, malaksalost, otežano disanje, kašalj, itd.
- nadoknadu gvožđa.
Za onkološki pregled je potrebno doneti:
- kompletnu medicinsku dokumentaciju
- laboratorijske analize ne starije od 7 dana:
- KKS sa leukocitarnom formulom
- Glukoza
- Urea
- Kreatinin
- Natrijum
- Kalijum
- Hlor
- Kalcijum
- AST
- ALT
- Proteini
- Albumini
- Bilirubin ukupni
- Bilirubin direktni
- Bilirubin indirektn
- Gvožđe
- Feritin
- D dimer